czwartek, 19 listopada 2015

Zabawy z dzieckiem w brzuszku.

Od chwili poczęcia maluszek potrzebuje naszej miłości i czułości. Pamiętajmy, że nastrój mamy za pośrednictwem związków biochemicznych i hormonalnych przenosi się na dziecko, które czuje naszą pieszczotę, a nawet czasem na nią odpowiada. Nawet z tak małym szkrabem można się już pobawić!

Fot.Daisy Daisy /sHUTTERSTOCK.COM

Poszczególne zmysły dziecka rozwijają się w różnym tempie. W 19 tygodniu  ciąży dziecko zaczyna słyszeć, w 25. - odbiera bodźce dotykowe, a w 27. - może rozróżnić światło słoneczne od sztucznego. Dziecko w łonie matki wiele się uczy, nabiera pewnych nawyków i przyzwyczajeń. 

Zaśpiewaj mi. 
Śpiewamy spokojnie i w miarę melodyjnie, bowiem maluszek nie lubi ostrych i gwałtownych dźwięków. Również słuchanie relaksacyjnej muzyki jest doskonałym pomysłem. Nawet jeśli dziecko nie słyszy muzyki, bo jeszcze nie wykształcił się narząd słuchu, to wyczuwa drgania.  Pierwsze odgłosy, które usłyszy maluszek, to bicie serca mamy oraz głos mamy. Gdy mówimy, dziecko czuje się bezpieczne i się uspokaja.

Zabawne światło.
Zapaloną latarkę przykładamy do brzucha w jednym miejscu na kilka chwil. Należy uważać, aby zbyt gwałtownie nie przesuwać światła, bo maluszek może się wystraszyć. Jeśli dziecko reaguje na światło, można do zabawy włączyć filtry zakładane na latarkę. Dzięki nim zmienimy natężenie i kolor światła. 

Przybij piątkę!
Gdy już czujemy dobrze ruchy swojego dziecka, może pobawić się z nim już całkiem namacalnie. Gdy dziecko kopnie naciskamy delikatnie na miejsce, którego dotknęło. Zaciekawione będzie próbowało dosięgnąć jeszcze raz tego samego miejsca. Po kilku próbach i kilku dniach może trafić w naszą dłoń, odpowiadając tym samym na dotyk.

Ukołysz mnie.
Kiedy mamy jeszcze mały brzuszek na leżąco zginamy w kolanach nogi rozstawione na szerokość bioder i podpierając się stopami delikatnie kołyszemy biodrami raz w prawo, raz w lewo. Gdy brzuszek stanie się już większy, można wtedy zredukować ruch bioder i pomóc sobie otwartymi dłońmi opartymi po obu bokach brzuszka.

Pamiętajmy, że dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać skurcze i poród przedwczesny. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo, głaskanie brzucha jest wręcz zalecane jako sposób na budowanie więzi z dzieckiem.  Znacie jeszcze jakieś brzucho-zabawy z maluszkami?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...