sobota, 23 lipca 2016

Gregor i tajemne znaki - Suzanne Collins

Gregor i tajemne znaki to IV tom serii "Kroniki Podziemia". Muszę przyznać, że polubiłam Gregora i z wielką przyjemnością poznałam kolejne losy chłopca. Ostrzegam będą spoilery.


Wydawnictwo: IUVI
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia
Objętość: 368 stron
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 13,5 x 20,5 cm
Cena:  34,90 zł 23,40 zł

Przypominam, że seria "Kroniki Podziemia" opowiada o 12-letnim chłopcu o imieniu Gregor, który przez przypadek odkrywa niezwykłą krainę, znajdującą się pod współczesnym Nowym Yorkiem. Żyją w niej fantastyczne, ludzkich rozmiarów stwory.

Gregor wraz ze swoją młodszą siostrzyczką Botką powrócił do Podziemia , aby odwiedzić swoją mamę, która jeszcze nie wydobrzała po chorobie. Wizyta miała być krótka, ale jak to bywa chłopiec ponownie został wciągnięty w wir wydarzeń. Królowa Luksa otrzymała niepokojącą wiadomość od Chrupaczy - myszy potrzebują jej pomocy. Dziewczyna bez chwili wahania wyruszyła na pomoc, a w raz z nią oczywiście Gregor.

W książce czeka na nas mnóstwo niebezpieczeństw, konfliktów oraz tajemnic. Chociaż kilka rzeczy było dość przewidywalnych, ale że lektura skierowana jest do młodszego odbiorcy, więc nie szukam dziury w całym. Nie da się ukryć, że tom IV jest najmroczniejszy ze wszystkich książek serii. Gregor to ciekawa postać, która z każdym tomem dorośleje. Chłopiec bierze udział w krwawej walce na miecze z wężami, ale zdaje sobie sprawę, że przemoc nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nie jest również zachwycony, kiedy wraz z Luksą okłamują dorosłych, aby móc bez przeszkód wyruszyć do Chrupaczy. Dziewczyna w tym tomie się nie popisała. Wydaje mi się, że podjęła decyzję o wypowiedzeniu wojny Szczurom pod wpływem emocji, a nie logicznych przemyśleń. Jest w końcu królową, więc przede wszystkim powinna mieć na uwadze swoich poddanych. Wątek młodzieńczej miłości Luksy i Gregora jest coraz bardziej rozwijany.

Miałam wrażenie, że ten tom czytało się najszybciej ze wszystkich. Czuję pewien niedosyt, ponieważ historia zakończyła się w ważnym momencie. Cóż będzie dalej? Jak zakończą się losy Gregora i Podziemia? Nie mogę doczekać się kolejnego, finałowego już  tomu.


Dziękuje Wydawnictwu IUVI za egzemplarz recenzencki.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...