sobota, 7 stycznia 2017

Vaiana. Skarb oceanu

Na dworze biało od śniegu, mróz szczypie w nosy, a my dzisiaj przenosimy się na egzotyczne wyspy Pacyfiku. Zapraszam na recenzję książki Vaiana. Skarb oceanu wydawnictwa Egmont.


Wydawnictwo: Egmont
Autor: Suzanne Francis
Seria: Biblioteka Filmowa
Objętość: 128 strony
Okładka: miękka
Format: 160 x 200 mm
Cena: 14,99 zł 13,49 zł

Tytułowa bohaterka pochodzi z rodu najwspanialszych żeglarzy świata. Jednak po latach wyspiarze zapomnieli o swoim dziedzictwie. Vaiana postanowiła udać się w daleką wyprawę, aby ponownie posłać jej lud na szerokie wody oraz zwrócić zaginione serce rozgniewanej matce wszystkich wysp – Te Fiti. Poznaje półboga Maui, który posiada magiczny hak, dzięki któremu może zmieniać kształty i wyciągać z oceanu nowe wyspy. Razem przeżywają mnóstwo zabawnych, a czasami mrożących krew w żyłach przygód (jak walka z TeKa potworem z lawy czy monstrualnym krabem Tamatao).

Książka na początku zawiera kilka kolorowych ilustracji, później nie ma praktycznie żadnych, więc zdecydowanie jest dla starszych dzieci, które aby wysłuchać opowieści nie muszą się posiłkować obrazkami. Historia jest dużo bardziej rozbudowana niż w wersji ilustrowanej, podzielona na rozdziały. Pozycja ta rekomendowana jest dla dzieci w wieku 8 - 12 lat, ale mój 5-latek również z zapartym tchem słuchał opowieści. Były momenty dla niego straszniejsze, ale nie aż tak , żeby się popłakał czy nie chciał dalej czytać.

Vaiana. Skarb oceanu to przesympatyczna opowieść o przyjaźni i o tym, że aby marzenie się spełniło trzeba próbować je zrealizować. Dzieci poznają też siłę wzajemnej pomocy. Vaiana dzięki sympatycznemu półbogowi poznała tajniki nawigacji i wyznaczania kursu na oceanie, a Maui znowu nauczył się zmieniać kształt. Białe plaże, tropikalna roślinność, krystalicznie czysta woda oceanu rozbudzają wyobraźnię. 

Zapraszam również na stronę Galaktyka Czytelnika, na której to organizowane są różne konkursy, a do wygrania oczywiście książki wydawnictwa Egmont.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...