czwartek, 30 marca 2017

Mini Eksperymenty: FUN goo - ciecz nienewtonowska

Dzięki różnym doświadczeniom nasze dzieci zaczynają lepiej rozumieć otaczający je świat. Funiversity proponuje nam szereg eksperymentów, które nasza pociecha może przeprowadzić w domu. Dzisiaj przedstawiamy pierwszy z nich - FUN goo - ciecz nienewtonowska.


W opakowaniu FUN goo  znajdziemy:
- 25 ml PVA (roztwór polimerowy)
- 2 ml tetraboranu sodu (substancja sieciująca)
- drewnianą szpatułkę
- plastikową probówkę
- instrukcję (Instrukcja zawiera nie tylko tylko szczegółowy opis wykonania eksperymentu, ale również wytłumaczenie zachodzących reakcji i występujących zjawisk. Dzieci dowiedzą się, co to są polimery oraz ciecz nienewtonowska.)


Mój 5-latek z powodzeniem sam (pod moim czujnym okiem) przeprowadzał doświadczenie i był pod ogromnym wrażeniem. Do miseczki wlał PVA, dodał boraks i mieszał przez około 3 min. Powstała jasnozielona, żelowa substancja, która dostała miano "glutek". Fun goo nabiera swoich właściwości po około 30 minutach. Oj, ciężko było się powstrzymać przez te pół godziny od poszturchiwania glutka.


Teraz zaczęła się prawdziwa zabawa: rozciąganie, miętoszenie, ugniatanie, dźganie palcami, a wszytko to okraszone śmiechem. Nasz zielony glutek, ku wielkiemu zdziwieniu syna, raz zachowywał się jak ciecz, a raz jak ciało stałe. Szybko schwycony tworzył niby kulkę, a jak zmniejszaliśmy nacisk, to glutek spływał nam z dłoni.
Ciecz nienewtonowska ma to do siebie, że zmienia swoje właściwości w zależności od użytej siły nacisku. Fajnie obrazuje to doświadczenie z użyciem piłeczki kauczukowej, która nie tonie w glutku, ale odbija się od jego powierzchni. Piotruś w przyjemny i praktyczny sposób przyswoił sobie pozornie trudne zagadnienie naukowe. Poza edukacyjnymi wartościami, taki mini eksperyment to świetna zabawa!
Mini Eksperymenty sprawią, że twoje dziecko zmieni się w odkrywcę i będzie chciało dowiadywać się coraz więcej. To pomysł na mądrą zabawę dla całej rodziny. Polecamy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...