piątek, 26 maja 2017

Co daje dziecku malowanie palcami?

To, że dzieci uwielbiają się brudzić, wiemy od dawna. Bieganie po kałużach, taplanie błotka, rozmazywanie rozlanego soku to ich sposób na poznawanie otaczającego świata. Pozwalając więc na brudzenie podczas chociażby malowania palcami, zauważymy nie tylko wielką radość na dziecięcej buzi, ale również  zadbamy o jego prawidłowy rozwój. Wydawnictwo Wilga proponuje nam dwie świetne książeczki z serii "Malujemy palcami"  "Wesołe zabawy" oraz "Wesołe zwierzaki".


Na 48 stronach znajdziemy mnóstwo obrazków do uzupełnienia, do książeczki dołączono farbki w 6 kolorach. Jest kolorowo, wesoło i ciekawie. "Wesołe zabawy" zabiorą najmłodszych do lasu tropikalnego, indiańskiej wioski, ogrodu, pokoju z zabawkami,  na przyjęcie urodzinowe i w wiele innych fascynujących miejsc. "Wesołe zwierzaki" jak nazwa wskazuje skupiają się na zwierzakach, ale nie tylko. Mamy tu również syreny, wróżki, oblężenie zamku, laboratorium, czy dinozaury. Podoba nam się, że każdą z kartek możemy bez problemu wyrwać, ułatwia to znacznie tworzenie obrazków. Papier jest dość gruby, więc śmiało możemy malować farbkami bez obawy, że nasze dzieło "przebije" na drugą stronę. Podczas zabawy synek w różny sposób nakładał farbę: rozmazywał, klepał, wcierał. Miał pełną swobodę, a ja starałam się nie ingerować. Dodatkowo powtórzyliśmy kolory i sposoby ich powstawania (poprzez mieszanie). 


Malowanie palcami to nie tylko świetna zabawa, która pozwala dzieciom udoskonalić sprawność manualną. To także sposób na uwrażliwienie na dotyk i bodźce, na wyciszenie i uspokojenie oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości. Takie kreatywne zabawy mają działanie terapeutyczne, więc pozwólmy naszym maluchom się czasem pobrudzić. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...