czwartek, 29 czerwca 2017

Pasty warzywne do wszystkiego #Podravka #AjvarPodravka #RelishPodravka #BogactwoSmaku

Dzięki Talk Marketing i Podravka wraz z moimi przyjaciółmi poznałam smak past warzywnych Podravka, przygotowanych z dojrzewających w chorwackim słońcu warzyw prosto znad Morza Śródziemnego.


Ajvar to typowa w kuchni bałkańskiej pasta na bazie papryki i bakłażana. Pasty warzywne Podravka to produkty niesamowicie uniwersalne, nadają się praktycznie do wszystkiego. Mają gęstą konsystencję. Na plus zaliczam, że pasty nie zostały zmielone na papkę, ale możemy odnaleźć w nich kawałki warzyw. Zapach bardzo apetyczny. 

Poznałam trzy smaki past warzywnych: Ajvar Łagodny, Ajvar Ostry i Relish. Wszystkie nie tylko bardzo smaczne, ale także bez konserwantów, aromatów i sztucznych dodatków. Pysznie i zdrowo!

W Ajvar mamy  połączenie papryki, bakłażanu i pomidorów. Zdecydowanie wyczuwam paprykę i bakłażan. Dla miłośników ostrych smaków polecam wersję pikantną. Nie wyczujemy tu smaku octu. W Relish  mamy udane połączenie ogórków, papryki i pomidorów.  Czuć ostrość, ale nie jest ona przesadzona.

Pasty warzywne Podravka  idealnie nadają się jako dodatki do pieczonych mięs, wędlin, serów, kiełbas i potraw z grilla. Doskonałe na kanapkę, zapiekankę, tosta oraz jako dip do chipsów. Wzbogacą także smak sosów, gulaszów czy zup. Pastom warzywnym Podravka nie dorówna żaden ketchup czy musztarda. Zostają z nami na dłużej! Polecam.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...