wtorek, 22 sierpnia 2017

Hunger: The Show, czyli gra planszowa z wyspą w tle

Dzisiaj przedstawiam planszówkę, w którą graliśmy z naszymi przyjaciółmi w długie wakacyjne wieczory. "Hunger: The Show", bo o niej tutaj mowa, przenosi nas wraz z innymi uczestnikami Show, niestety nie będącymi twoimi najlepszymi przyjaciółmi,  na bezludną wyspę. Wygra ten, kto zbuduje tratwę i odpłynie z tego przeklętego miejsca - zanim skończy się jedzenie! Brzmi ciekawie? A jakże :)


W solidnym pudle, którego dolna część stanowi naszą planszę - mapę wyspy, znajdziemy żetony o różnym kształcie i przeznaczeniu, instrukcję, woreczki strunowe oraz karty. Wszystkie elementy są dobrej jakości i będą nam długo służyły. Żetonów w sumie jest 138 i przedstawiają owoce, kurczaki, kokosy, konserwy i części tratwy. Mamy również 90 kart postaci, miejsca, akcji, wydarzeń, kartę Lidera oraz kartę koniec show.


Zabawę rozpoczynamy od potasowania kart postaci i rozdania po jednej każdemu graczowi, który dobiera 5 kart akcji w kolorze swojej postaci. Akcje, jakie można wykonać to: poszukiwanie części tratwy, zbieranie owoców, polowanie na kurczaki, ochrona przed kradzieżą oraz próba okradania innych uczestników. Następnie dobieramy karty miejsc w zależności od ilości graczy ( przy 2 mamy plażę i obozowisko, przy 3 dodatkowo dochodzi dżungla, a przy minimum 4 graczach góry). Rozdzielamy prowiant między uczestników, a pozostałe żetony według rozpiski z instrukcji umieszczamy na polach planszy. Wyjątek stanowią żetony kokosów, które układamy obok planszy. Jeszcze tylko układamy dwa stosy kart wydarzeń, wręczamy jednemu z graczy kartę Lidera i możemy zacząć rozgrywkę.


Każda runda to kolejny dzień na wyspie. Rano wszyscy rozbitkowie w tajemnicy przed innymi wybierają dwie karty - miejsca i akcji. Następnie równocześnie je odsłaniamy i sprawdzamy wynik działań. Jeśli nikt poza nami nie udał się w dane miejsce to otrzymujemy 2 żetony. Jeśli dwóch uczestników spotyka się w tym samym miejscu to każdy z nich otrzymuje po 1 żetonie. Jeśli 3 lub więcej rozbitków chce zrobić to samo to odchodzą z niczym. Możemy również spróbować okraść przeciwnika lub udaremnić kradzież. Pod koniec dnia odkrywamy kartę wydarzenia i realizujemy ją. Czekać tu na nas może np. spokojny dzień, ptasia grypa czy chmara papug. Wieczorem uczestnik wyprawy musi zjeść posiłek składający się z 4 jednostek. Każdy z żetonów jedzenia ma na rewersie wypisaną liczbę jednostek żywieniowych, od 1 do 4. Musimy skomponować posiłek z co najmniej 4 jednostkami (reszty nie wydajemy), jeśli nam się nie uda to odpadamy z gry. Przekazujemy kartę Lidera kolejnemu graczowi i rozpoczynamy kolejny dzień zmagań na wyspie.


Kiedy pierwszy raz zobaczyłam 12-sto stronicową instrukcję lekko się przeraziłam. Z początku gra wydawała się trudna, lecz nie jest złożona i całkiem sprawnie wytłumaczyłam reguły moim przyjaciołom. "Hunger: The Show" to świetna rozrywka, która zapewnia nam mnóstwo zdrowej rywalizacji. Gra sprawdzi się w większym gronie graczy na imprezie. Jest dynamiczna, emocjonująca, a ciekawa grafika i tematyka to dodatkowy bonus.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...