sobota, 13 kwietnia 2019

Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat

Jako kobieta i mama jestem zachwycona rosnącą liczbą publikacji o silnych kobietach, które zmieniały i zmieniają świat. Wydawnictwo AMEET wydało fantastyczną książkę "Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat". Znajdziemy w niej biografie niesamowitych kobiet.


Wydawnictwo: AMEET 
Seria: Opowiadania
Objętość: 112 stron
Okładka: twarda
Format: 260 x 298 mm
Cena: 64,99 zł

Obok dobrze nam znanych postaci, jak Maria Skłodowska - Curie, Joanna dArc, Frida, Matka Teresa, Anna Frank, Rosa Parks czy Walentyna Tierieszkowa znajdziemy również sylwetki pań, których wkład w zmianę świata jest niezaprzeczalny, ale ich nazwiska nie są szerzej znane. Malala Yousafzai urodziła się w 1997 roku w Pakistanie. Przeciwstawiała się prawom narzuconym przez talibów, promowała edukację dziewczynek i to miedzy innymi za te działania w 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Theresa Kachindamoto wódź Malawi i działaczka na rzecz praw dziecka, Szirin Ebadi Irańska prawniczka i aktywistka walcząca o prawa kobiet i dzieci, Noor Inayat Khan tajna agentka i bohaterka II wojny światowej stracona w Dachau. Kobiety, które spotykamy w tej książce udowodniły, że

Każde wielkie marzenie zaczyna się od wielkiej marzycielki. Pamiętaj, że nosisz w sobie siłę, cierpliwość i pasję , które pozwolą ci sięgnąć gwiazd i zmienić świat. 

Te piękne i jakże prawdziwe zdania wypowiedziała Harriet Tubman - afroamerykańska abolicjonistka, zbiegła niewolnica, kombatant zbrojny, szpieg i zwiadowca w armii Unii podczas wojny secesyjnej. Pierwsza kobieta-przywódca tej wojny: zbrojnego rajdu, który uwolnił ponad 750 osób.

"Jej historia. 50 kobiet i dziewczyn, które zadziwiły świat" została przemyślanie wydana. Sylwetki pań pogrupowano tematycznie w pięciu  kategoriach - Uwierz i zdobywaj (przywódczynie, które z powodzeniem rządziły), Ryzykuj i twórz (malarki, pisarki, artystki, które swoją twórczością odmieniały świat), Chroń i pomagaj (lekarki, nauczycielki,  zwykłe kobiety, które bez względu na przeciwności, pomagały innym), Myśl i rozwiązuj (ponadprzeciętnie uzdolnione badaczki, matematyczki, naukowczynie*) oraz Trwaj i zwyciężaj (kobiety, które spełniały swoje, nierealne na ówczesne czasy, marzenia). Na końcu publikacji znajdziemy oś czasu, z której dowiemy się, kiedy żyły panie, słowniczek oraz indeks. 

Książka ma duży format, twardą oprawę i ślicznie mieniącą się okładkę. W środku jest równie pięknie, ale i ciekawie. Każdej pani poświęcono dwie strony - z fotografiami, ilustracjami, cytatami.  To one sprawiły, że publikacja nabrała życia. Nie znajdziemy tu suchych faktów, ale spójną opowieść o wkładzie, jaki bohaterki wniosły do świata oraz lekcje, jaką możemy wynieść z ich życia i doświadczeń. Tekst został napisany zrozumiałym dla dzieci językiem, a jest go tyle, aby młodzi czytelnicy nie znudzili się podczas lektury. Co ważne historie pań nie są wyidealizowane i przedstawiono również sytuacje, które w naszych czasach są naganne.

Książka zainspiruje czytelników w każdym wieku. Doskonała publikacja, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce.

*tak, forma naukowczynie jest poprawna w odniesieniu do kobiet naukowców https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ginekolozka-naukowczyni-i-in;7882.html . Kiedyś nawet nikt nie pomyślał, że kobieta może zostać naukowcem i powstała tylko forma męska. Tak jak przy wielu innych profesjach (np. ginekolog, profesor, dyrektor).




1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...