poniedziałek, 10 maja 2021

Najwybitniejsi Naukowcy w komiksowej odsłonie

Dzisiaj  błyskotliwa seria komiksowa przeznaczona dla młodych czytelników "Najwybitniejsi Naukowcy". Opowiada o sławnych ludziach, którzy dokonali zadziwiających, wielkich rzeczy. Ich badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii.    


Historie życia bohaterów przedstawione w formie komiksowych ilustracji to strzał w dziesiątkę. Mamy mnóstwo obrazu, a do tego zwięzłą, nie przytłaczającą dzieci, treść. Język jest dopasowany do młodszego odbiorcy, a zagadnienia naukowe wytłumaczone w prosty sposób. Albumy mają miękką oprawę ze skrzydełkami, nieduży format. Oprócz opowieści komiksowej znajdują się tutaj krótkie biogramy najważniejszych postaci, posłowie Tomasza Rożka oraz kalendarium odkryć bohatera albumu.


W pierwszym tomie serii przybliżono postać najsłynniejszej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, odkrywczyni dwóch pierwiastków promieniotwórczych – radu i polonu. Maria została przedstawiona jako osoba miła, dobra, dbająca o innych, zmotywowana, wytrwała, mądra, odważna i pracowita. Dzięki tym cechom stała się wzorem do naśladowania dla kobiet z całego świata. 
Dzieci dowiedzą się, że droga do sławy nie zawsze usłana jest różami. Zabrakło mi tylko ukazania najmłodszym, że Maria żyła w czasach, gdy dziewczyny nie mogły kształcić się na równi z chłopcami. Nasza noblistka spotkała na swej drodze wiele przejawów ksenofobii. Jako kobieta nie została dwukrotnie przyjęta do Francuskiej Akademii Nauk, a przecież była zdobywczynią Nagrody Nobla z dziedziny fizyki i chemii. Nie da się ukryć, że Maria Curie-Skłodowska wyprzedzała swoją epokę. 







Chyba każdy z nas kojarzy Darwina i jego dzieło pt. "O  powstaniu gatunków". Przyznam jednak, że biografia słynnego badaczy była mi słabo znana. Nadrobiłam zaległości z dziećmi podczas miłej komiksowej lektury. Nie da się ukryć, że Charles nie miał łatwego dzieciństwa. Jego mama zmarła, a surowy ojciec, nie patrząc na zainteresowania syna, narzucił mu zawód lekarza. Darwin nie zdołał ukończyć medycyny, więc został wysłany na studia teologiczne. Odnalazł się jednak w roli przyrodnika i wyruszył w rejs dookoła świata. Podczas 5-letniej podróży zebrał ogromny materiał badawczy. Przyczynił się on do sformułowania przez Darwina teorii ewolucji oraz stworzenia teorii doboru naturalnego.  





post sponsorowany

1 komentarz:

  1. Dzieci nie zawsze interesują się postaciami słynnych naukowców. Na pewno for,a komiksu może je zachęcić do lektury :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...