niedziela, 9 czerwca 2019

Monster Park, czyli niebanalna gra planszowa

Dzisiaj przedstawiam rodzinną grę „Monster Park”, która w ubiegłym roku zwyciężyła konkurs „Wymyśl grę, zostań autorem Granny”. Wcielimy się w niej w dyrektora nowo powstającego parku potworów. Naszym zadaniem będzie zakup cudacznych stworów , które przyciągną tłumy turystów z każdego zakątka świata.


Gra skierowana jest dla 2 do 4 graczy w wieku powyżej 7 lat, a przewidywany czas rozgrywki to 30 minut.

W solidnym pudełku znajdziemy: 
planszę główną
4 plansze parku
żeton potwora startowego
90 kart potworów (po 30 kart potworów na każdy obszar: wody, ziemi, nieba)
15 kart ulepszeń (po 5 kart pamiątek, balonów i ławeczek)
16 kart turystów 
45 żetonów punktów

Elementów jest naprawdę sporo i na początku przeraziłam się, czy mój starszak podoła ze zrozumieniem zasad gry. Moje obawy były bezpodstawne, instrukcja jest czytelna i na jej podstawie bez trudu wytłumaczymy zasady innym graczom.


Pierwsze, co rzuca się w oczy to niesamowicie kolorowa szata graficzna. Ilustracje stworów są świetne i rozbawiają nie tylko najmłodszych graczy. Całość wykonana solidnie, a wesołe obrazki jeszcze bardziej umilają rozgrywkę. Karty są dość małe, ale dobrze się je tasuje i ich wielkość nie ma znaczenia podczas zabawy.


Jak gramy?
Układamy planszę główną na środku stołu i uzupełniamy ją w poszczególne elementy. Przetasowane  karty potworów umieszczamy na polu talii potworów i z 5 tworzymy tor kart potworów, a karty turystów na polu turystów (trzy z nich wykładamy). Kładziemy także trzy karty ulepszeń na odpowiednich polach. Obok planszy układamy żetony i rozdajemy każdemu z graczy żeton o wartości 5. 


Teraz każdy gracz układa przed sobą planszę parku. W naszej kolejce mamy kilka możliwości i tak możemy:
- dobrać z banku żeton o wartości 1.
- kupić kartę potwora z kart znajdujących się na torze kart potworów, płacąc za nią wymaganą liczbę żetonów punktów (1, 2 lub 3) lub zaprosić za darmo potwora z pola o wartości 0.
- kupić jedno z ulepszeń, płacąc za nie żetonami o wartościach: 3 (pamiątki), 2 (balony) lub 1 (ławeczka), a następnie dołożyć je do dowolnego obszaru parku.

Jeśli kupujemy kartę potwora musimy pamiętać o kilku zasadach. Każdy potwór może mieszkać tylko w odpowiednim dla siebie środowisku, ale ulepszenia możemy umieścić, gdzie chcemy. Każdy kolejny potwór na danym obszarze musi być tej samej wielkości bądź większy niż poprzedni potwór lub ulepszenie.

Po wykonaniu naszego ruchu, musimy sprawdzić, czy któryś z turystów nie chce odwiedzić naszego parku. Jeśli spełniamy wymagania któregokolwiek turysty, możemy go zaprosić do parku (położyć przed sobą jego kartę) i otrzymać za to wskazaną na karcie nagrodę punktową. W swoim ruchu możemy zaprosić do parku wszystkich trzech turystów znajdujących się na torze. Nie ma limitu posiadanych kart turystów.

Na koniec zabawy gracz z najwyższą liczbą punktów wygrywa. Punktowane są karty zebranych potworów oraz żetony "zarobione" dzięki odwiedzinom turystów.


Wrażenia z rozgrywki mamy bardzo pozytywne. „Monster Park" to oryginalna gra, która doskonale sprawdzi się na rodzinną rozrywkę. Najmłodsi ćwiczą się w planowaniu oraz szacowaniu ryzyka.  Mamy tu także losowość, która dodatkowo urozmaica zabawę. Potwory zmieniają się co turę, więc nie ma monotonii. Negatywna interakcja przejawia się tym, że ktoś może nam sprzątnąć sprzed nosa upatrzonego stworka. Niebanalne zasady, humorystyczne ilustracje, dynamiczna rozgrywka i fantastyczna zabawa to niezaprzeczalne zalety gry. Polecamy!

1 komentarz:

  1. Uwielbiamy takie gry planszowe, chętnie byśmy ją przygarnęły :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...