niedziela, 27 sierpnia 2017

Mini Eksperymenty: Fun beads – jak zmierzyć promieniowanie ultrafioletowe?

Wakacje to chyba najlepszy czas, aby wykonać słoneczny eksperyment Funiversity. Szczególnie latem zwracamy uwagę na promieniowanie ultrafiloletowe i staramy się chronić oraz zabezpieczać przed ich szkodliwym wpływem. Kilkulatkowi dość trudno wytłumaczyć, dlaczego po raz n-ty musi smarować się na plaży kremem z filtrem, ale dzięki temu eksperymentowi było to łatwiejsze. 


W opakowaniu Fun beads znaleźliśmy:
- dużą plastikową probówkę
- 10 koralików UV
- sznureczek i zapięcie do bransoletki
- małą probówkę z korkiem
- kolorową skalę 
- szczegółową instrukcję wykonania eksperymentu wraz z wyjaśnieniem zachodzących reakcji poruszanego zagadnienia.Eksperyment Fun beads jest niezwykle prosty w wykonaniu i poradzi sobie już 4-latek, a jednocześnie niezwykle efektowny. Na naszych oczach bowiem dzieje się magia ;) Bezbarwne koraliki nabierają kolorów. Ale zacznijmy od początku. Wystawiamy koraliki na słońce i wybieramy jeden. Koralik wraz z pasującą do niego kolorystycznie skalą wkładamy do probówki. Porównujemy natężenie jego barwy ze skalą. Im ciemniejsza barwa, tym mocniejsze jest promieniowanie UV. W zestawie mamy elementy dzięki którym wykonaliśmy bransoletkę. Pomogłam synkowi tylko przy mocowaniu zapięcia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby z naszych magicznych koralików zrobić brelok czy zawieszkę. Oczywiście bez dostępu światła słonecznego koraliki stają się na powrót bezbarwne.  Można więc zacząć eksperymentować od początku i sprawdzić, np. jak koraliki zachowają się w wysmarowanej kremem z filtrem probówce. Czy okulary przeciwsłoneczne lub woda blokują dostęp promieni UV do koralików? 


Eksperyment bardzo obrazowo, a co za tym idzie zrozumiale dla kilkulatka, przedstawia zjawisko promieniowania słonecznego.

Mini Eksperymenty Funiversity to świetny pomysł na naukę przez zabawę. Wykonaliśmy w domu już kilka doświadczeń i za każdym razem nam się podobało. Warto podkreślić, że wszystkie zestawy Funiversity zostały wykonane w Polsce i posiadają niezbędne atesty.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...