niedziela, 14 lipca 2019

Biblioteczka Montessori. Astronomia

Na Dzień Dziecka starszy syn dostał teleskop do obserwacji nieba. Od jakiegoś czasu był mocno zainteresowany układem słonecznym, więc taki prezent bardzo przypadł mu do gustu. Wydawnictwo Egmont przyszło nam także z pomocą i  stworzyło fantastyczny produkt "Biblioteczka Montessori. Astronomia", który zawiera mnóstwo materiałów pobudzających ciekawość i ułatwiających naukę. 


Co zawiera zestaw astronomiczny Montessori?
Pakiet edukacyjny zachęca dzieci do samodzielnego odkrywania i zgłębiania wiedzy o kosmosie. Został on przygotowany zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori. W pudełku znajdziemy:

- obrotową mapę nieba
- przewodnik po gwiazdozbiorach
- książkę opisującą główne ciała niebieskie
 - 60 kart edukacyjnych

Od razu zaznaczam, że nie jest to jakiś tam zwyczajny zestaw kart. Tu wszystko jest dopracowane na tip top. Materiały zostały wykonane z wielką starannością i zapakowane w praktyczne, mocne, estetyczne pudełko. Całość prezentuje się nie tylko fantastycznie, przez co zachęca dzieci do zabawy, ale także z pewnością posłuży nam długo.W pudełku znajdziemy serię kart edukacyjnych, przedstawiających najważniejsze elementy Układu Słonecznego (planety, planetoidę, kometę, meteor, galaktykę i planetę karłowatą). Do każdego elementu mamy kartę kontrolną (obrazek i nazwa), kartę z obrazkiem, kartę z podpisem, kartę definicyjną do dopasowania obrazka.

Jak się bawić?
Karty z obrazkiem możemy użyć do rozmowy o danym elemencie Układu Słonecznego. Możemy także dopasować obrazki do kart kontrolnych oraz do podpisów, a na podstawie definicji spróbować odgadnąć o jaki obiekt chodzi. Możemy także obserwować gwiazdy w nocy i zapisywać swoje spostrzeżenia w Przewodniku po gwiazdozbiorach. 


Książeczka Astronomia zawiera mnóstwo ciekawostek. Najmłodsi nie tylko poznają podstawowe elementy Układu Słonecznego, ale także dowiedzą się dlaczego planety nie spadają, czym jest siła grawitacji, ruch obiegowy, obrotowy, nachylenie Ziemi oraz jaką temperaturę i barwę mają gwiazdy. Większości zagadnień przedstawionych w broszurze towarzyszą proste eksperymenty, które pozwalają lepiej zrozumieć te pojęcia. Eksperymenty są odpowiednie dla dzieci w wieku powyżej 6 lat, podczas gdy karty edukacyjne można wykorzystać do zabawy z 3-latkami.  


Przewodnik po gwiazdozbiorach i obrotowa mapa nieba
to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Są naprawdę bardzo przydatne, gdy chcemy obserwować nocne niebo. W przewodniku znajdziemy kilka gwiazdozbiorów naszego nieba na półkuli północnej oraz kilka ważnych gwiazd, które je tworzą. Do tego mamy kilka porad, które bardzo ułatwią nam obserwację. Przy każdym gwiazdozbiorze czy gwieździe mamy miejsce na własne zapiski, rysunki. Mapa przedstawia nocne niebo w ciągu całego roku na półkuli północnej. Dzięki niej możemy obserwować gwiazdy zgodnie  z porami roku. Trzeba ustawić na niej datę i godzinę obracając krążek w odpowiedni sposób. Ukaże nam się mapa nieba widoczna danego dnia o wybranej przez nas godzinie.


Było to nasze pierwsze spotkanie z metodą Montessori i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Fantastyczna sprawa tym bardziej, że z zestawu mógł korzystać nie tylko starszy syn, ale także 3-latek. Takie rodzinne obserwowanie nieba i zgłębianie tajemnic kosmosu było bardzo zajmujące, pobudzające i fascynujące. 

Księgarnia EGMONT

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...