poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Lektury w pakietach? Jestem na tak!

Pamiętam, że kiedy przygotowywałam się do matury, korzystałam z pomocy edukacyjnych Wydawnictwa Greg. Teraz, kiedy kompletuję biblioteczkę z lekturami szkolnymi dla mojego syna, również postawiłam na to wydawnictwo i oczywiście się nie zawiodłam. 


U nas fantastycznie sprawdziły się lektury w pakietach, czyli lektura wydana w serii Kolorowa Klasyka oraz w serii Lektura z opracowaniem.


Myślę, że "Akademia Pana Kleksa" nie potrzebuje specjalnej rekomendacji. Nie ma chyba osoby, która nie miała w ręku tej niepowtarzalnej klasyki. Urzeka nas baśniowa i magiczna atmosfera książki, która doskonale rozbudza wyobraźnię. Ta ponadczasowa opowieść sprawi, że nasze dzieci zrozumieją czym jest dorastanie, tolerancja, współzawodnictwo oraz moc przyjaźni.


"Tajemniczy ogród" to doskonale napisana opowieść. Autorka zachwyca swoim kunsztem pisarskim i porywa nas do wspaniałego świata. Choć na początku wieje grozą, a my czujemy smutny, przygnębiający  klimat wielkiego dworu. Sytuacja całkowicie się zmienia, gdy 10-letnia sierota Mery odkrywa tytułowy Tajemniczy  ogród. To wzruszająca historia o przyjaźni, potrzebie miłości i uwagi, na jakie zasługuje każde dziecko.


"Syzyfowe prace" to trudna lektura, którą jednak warto przeczytać. Poznajemy historię ucznia Marcina Borowicza, obraz szkoły w rosyjskim Królestwie Polskim i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją. Książka opisuje ducha narodu, którego żaden zaborca nie mógł stłamsić.


"Wesele" napisał Stanisław Wyspiański, który był również malarzem i może dlatego odmalował swoich bohaterów z zadziwiającą trafnością. Na weselu bawią się przedstawiciele różnych grup społecznych i nacji. Autor ukazał ich takimi, jakimi byli w rzeczywistości, z ich pragnieniami, marzeniami czy obawami. Dramat rozgrywa się na przełomie wieków, gdy Polska wciąż nie istniała na mapie Europy.


"Krzyżacy" to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Czyta się ją z wielką przyjemnością. Nie brak tu porwań, pościgów, niebezpieczeństw i ratunków w ostatniej chwili, cierpień i smutków, ale także chwil radości i szczęścia. Na pewno nie grozi nam nuda. Ta fenomenalna powieść historyczna polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza, rozgrywa się wokół wielkiej wojny z niemieckim Zakonem Krzyżackim. Poznamy dramatyczne losy młodego i szlachetnego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, i dwóch bliskich jego sercu dziewcząt - Danusi Jurandówny i Jagienki ze Zgorzelic.

Lektury z serii Kolorowa Klasyka charakteryzują się sporym formatem, wyraźną i dużą czcionką, kredowym papierem oraz miękką bądź twardą oprawą (do wyboru). Do tego przepiękne kolorowe ilustracje, które idealnie wkomponowują się w treść i umilają czytanie. Taka książka stanowi ozdobę naszej biblioteczki, a szata graficzna nawiązuje do pozostałych tytułów serii. Sami zobaczcie, jak pięknie prezentują się lektury. 

Akademia Pana Kleksa
Tajemniczy ogród
Syzyfowe prace
Wesele
Wesele

A do szkoły na lekcję pracy z tekstem idealna jest książka w mniejszym formacie (A5) z serii Lektura z opracowaniem, która zawiera pełną wersja lektury oraz szczegółowe opracowanie. Mamy tutaj biografię autora, wyjaśnienie tytułu  oraz czas i miejsce akcji utworu, plan wydarzeń, streszczenie, problematyka utworu, charakterystyka postaci, gatunek , budowa, kompozycja utworu oraz indeks komentarzy do tekstu. Bardzo pomocne są liczne komentarze umieszczone na marginesie tekstu, które wskazują najważniejsze fragmenty utworu.

Krzyżacy
Syzyfowe prace
Akademia Pana Kleksa

Naprawdę warto kupować lektury w pakietach. Lektura z opracowaniem  idealnie zmieści się do plecaka, można z niej wygodnie korzystać w autobusie czy tramwaju. Możemy na niej zakreślać, notować. Drugie wydanie sprawi, że czytanie będzie prawdziwą przyjemnością, a piękna oprawa i kolorowe ilustracje będą cieszyć oczy. No i co ważne, cena takich pakietów nie jest duża.

1 komentarz:

  1. Akademia Pana Kleksa to jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa. Teraz czytam ją mojej 8-latce i też jest nią zachwycona.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...