niedziela, 21 maja 2017

"Sombrero czy melonik?", czyli podróż dookoła świata z Granna

Ta gra to zdecydowanie coś dla nas. Uwielbiamy podróże te większe i te mniejsze, a dzięki "Sombrero czy melonik" poznamy charakterystyczne stroje z całego świata. Gotowi do drogi? To ruszmy!


Producent: Granna
Kategoria wiekowa: 4 - 7 lat
Liczba graczy: 1 - 4 osób
Czas rozgrywki: 20 min.
Cena: 29,99 zł

W pudełku otrzymujemy 64 puzzle, które tworzą 16 portretów dzieci (dla ułatwienia każdy element stroju jest oznaczony odpowiednią cyfrą). Znajdziemy również kostkę oraz instrukcję.


Na rozgrzewkę dzieci mogą ułożyć puzzle. Każdy obrazek jest niby prosty do skompletowania, bo składa się tylko z 4 elementów, ale musimy je wyszukać z 64 kart, więc trudność wzrasta. Układać puzzle bardzo lubimy, bo to zabawa sprawiająca wiele frajdy i również pożyteczna. Uczymy się przy niej cierpliwości, umiejętności skupienia, ćwiczymy pamięć oraz sprawność manualną rączek. 


Granna przewidziała dla przedszkolaków trzy warianty zabawy:

1) Kafelki sortujemy zgodnie z numerami, które się na nich znajdują i rozkładamy w 4 stosy, na stole rewersem do góry. Rzucamy kostką i dobieramy wskazany na niej element (od 1 do 4). Jeśli wypadnie 5 mamy dodatkowy rzut (tylko raz), a 6 oznacza, że możemy wziąć cztery elementy (1, 2, 3 i 4) oraz dowolną kartę oznaczoną od 1 do 4. Dodatkowy bonus to odkrycie tytułowego Sombrero lub Melonika, w tej sytuacji przysługuje nam kolejna, dowolna karta. Wygrywa ten, kto ułoży najwięcej kompletnych postaci.

2) Wariant dla dwóch osób. Jeden gracz układa postacie chłopców, a drugi dziewczynek. Kafelki tasujemy i rozkładamy na stole rewersem do góry. Gracze po kolei wybierają po jednym elemencie i jeżeli trafią na odpowiedni to go biorą. Jeśli karta nie pasuje to odkładają ją do pozostałych elementów. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży swoje postacie.

3) Karty oznaczone "1" tasujemy i odkładamy na bok. Pozostałe elementy rozkładamy ilustracjami do dołu. Gracz odkrywa kafelek oznaczony 1 i od tego momentu ma za zadanie skompletowanie tej postaci. Wybiera jeszcze jeden element i jeśli pasuje, to go zatrzymuje, a jeśli nie, to odkłada go dokładnie w te samo miejsce, z którego wziął (jak w memory). Kiedy skompletujemy całą postać, możemy zacząć układać kolejną. Wygrywa oczywiście ta osoba, która ułoży najwięcej obrazków.


"Sombrero czy melonik?" została genialnie zilustrowana przez Edwarda Lutczyna. Puzzle są wykonane z grubego kartonu i na pewno długo nam posłużą. Jesteśmy już przyzwyczajeni, że wydawnictwo Granna proponuje nam niezwykle estetyczne i dobre jakościowo produkty. Szalenie ciekawa gra, dzięki której dzieci poznają inne kultury. To również dobry sposób na rozwój koncentracji, pamięci, cierpliwości i gimnastykowanie umysłu naszych przedszkolaków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...