niedziela, 19 lutego 2017

Kojący dotyk mam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji skóry dziecka pod pieluszką

Większość mam, jeszcze będąc w ciąży, oczekując narodzin dziecka, szuka informacji dotyczących opieki i pielęgnacji nad maluszkiem. Przeglądają pod tym kątem Internet, czytają poradniki, biorą udział w szkoleniach. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ, aby w pełni wykorzystać szczególny czas jakim jest macierzyństwo i czerpać z niego maksimum przyjemności konieczna jest znajomość podstawowych zasad dbania o zdrowie i higienę malucha.


Najwięcej kłopotów może sprawiać pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry pod pieluszką, która ze zrozumiałych względów jest najbardziej narażona na podrażnienia. Wspólnie z ekspertem, prof. dr hab. n. med. Magdaleną Czarnecką-Operacz, dermatologiem, podpowiadamy, jak właściwie opiekować się tą częścią skóry naszego dziecka.


Skóra – bariera ochronna już od urodzenia  
Skóra nazywana jest największym narządem naszego organizmu. U dorosłego człowieka jej powierzchnia to około 2 metry kwadratowe. Skóra rozpoczyna rozwijać się w drugim miesiącu ciąży, gdy zarodek ma długość około 1 centymetra. Stanowi ona łącznik pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym. To poprzez nią odczuwamy dotyk, ciepło czy wilgoć i wiele innych zróżnicowanych doznań. Przede wszystkim stanowi ona barierę pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem zewnętrznym.

Gdy maleństwo przychodzi na świat, jego skóra jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie bakterii obecnych w środowisku zewnętrznym, czynników toksycznych oraz alergenów środowiskowych, takich  jak roztocza kurzu domowego oraz wiele innych alergenów powietrznopochodnych, wahania  temperatur oraz zanieczyszczenia. Struktura skóry dziecka staje się zbliżona do tej, jaką mają dorośli  dopiero około 4. r.ż. Wynika to z niewykształconych jeszcze u noworodków gruczołów łojowych  i potowych, które u dorosłych stanowią doskonałą barierę ochronną m.in. w odniesieniu  do termoregulacji. Wartość odczynu pH skóry niemowląt waha się od 6,34 do 7,5 (u dorosłych pH 4,0 -  6,7), co znacznie obniża jej zdolność do obrony przed szkodliwym działaniem bakterii patogennych -  wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Magdalena Czarnecka-Operacz.

Na każde pojawiające się na skórze niemowląt zmiany powinniśmy reagować natychmiast, sięgając po  sprawdzone pod względem skuteczności i bezpieczeństwa środki kosmetyczne i terapeutyczne. Nie ma  wówczas czasu na eksperymentowanie i testowanie szeregu maści czy kremów. Warto korzystać ze  sprawdzonych rozwiązań, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem pediatrą oraz dermatologiem.

Skóra dziecka wymaga szczególnej troski. Pojawiające się podrażnienia i zaczerwienia powinny być jak  najszybciej łagodzone. Przede wszystkim najważniejsza jest higiena, czyli częste zmienianie pieluszki  oraz dokładne mycie pupy. Bardzo ważne jest również wietrzenie, gdy skóra może „odpocząć” od  pieluchy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów zawierających związki cynku lub  miedzi, które charakteryzuje działanie antybakteryjne oraz dodatkowo zdolność  absorbowania wilgoci. Jednym z takich preparatów, wysoko ocenianych przez rodziców, jest  Sudocrem, który można stosować już od 1. dnia życia – podsumowuje ekspert, dermatolog- wenerolog, alergolog, prof. Magdalena Czarnecka-Operacz.


Codzienna pielęgnacja krok po kroku  
Zmiana pieluszki, choć na początku może przyprawiać świeżo upieczonym rodzicom pewne trudności, po jakimś czasie staje się rutyną. Warto od samego początku wiedzieć, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, by przyswoić właściwe nawyki. O czym na pewno trzeba pamiętać?

  •  Zmieniaj pieluszkę tak często jak zachodzi potrzeba. Każdy rodzic sam najlepiej wie, kiedy dziecko zaczyna odczuwać dyskomfort. Istotne, by również w nocy, np. gdy dziecko przebudza się, by napić się mleka, pamiętać o zmianie. Ważna jest synchronizacja z rytmem snu malucha. 
  • Zamiast chusteczek nawilżających od czasu do czasu należy umyć pupę malucha. Tu warto pamiętać o zasadzie mycia „od przodu do tyłu”, tak by bakterie z kału nie przedostały się do układu moczowego czy płciowego. Szczególnie narażone na takie infekcje są dziewczynki. 
  • Zanim przystąpimy do nałożenia kremu ochronnego należy osuszyć pupę dziecka. Wilgoć sprzyja namnażaniu bakterii. 
  • Pamiętajmy o doborze odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji skóry pod pieluszką. Nawet najlepsze pieluszki nie zapobiegną podrażnieniom, jeśli stosować będziemy niewłaściwe preparaty. Przy dozowaniu nie kierujmy się zasadą im więcej tym lepiej. Należy nakładać cienką warstwę kremu, zawierającego cynk, o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym. 
  • Gdy pojawiają się zmiany wysiękowe najlepiej stosować zawiesinę lub krem. Maści i pasty wpływają niekorzystnie, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać.

71% rodziców oceniło bardzo dobrze walory kosmetyczne preparatu Sudocrem w łagodzeniu objawów pieluszkowego zapalenia skóry. Dodatkowo produkt uzyskał pozytywną ocenę Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.

Sudocrem – krem barierowo-ochronny dla dzieci i dorosłych z problemami skórnymi, pielęgnacja skóry narażonej na odparzenia, odleżyny, otarcia, odpieluszkowe odparzenie skóry. HIPOALERGICZNY

Sudocrem wspomaga regenerację skóry, działa łagodząco i ochronnie. Tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami np. moczem w przypadku odpieluszkowego odparzenia skóry. Specjalna hipoalergiczna formuła sprawia, że Sudocrem to wyjątkowy produkt, który chroni i łagodzi zaczerwienioną i wrażliwą skórę. Sudocrem jest również skuteczny w łagodzeniu innych stanów, w tym popękanej i podrażnionej skóry.

SUDOCREM® działa wielopłaszczyznowo dzięki pięciu składnikom:

Tlenek cynku – Środek ściągający o działaniu łagodzącym i ochronnym
Alkohol benzylowy – Środek miejscowo znieczulający o właściwościach dezynfekujących
Benzoesan benzylu – Środek roztoczobójczy, wszobójczy, odstraszający owady, farmaceutyczny środek solubilizujący.
Cynamonian benzylu – Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Sklasyfikowany jako środek o łagodnym działaniu antyseptycznym ze względu na obecność kwasu cynamonowego i jego pochodnych
Lanolina – Hypoalergiczny środek nawilżający o właściwościach natłuszczających podobnych do ludzkiej skóry

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...