wtorek, 14 listopada 2017

Frogi, czyli skaczemy po zwycięstwo

Frogi to niebanalna gra familijna, która zapewni nam mnóstwo śmiechu podczas zaciętej rywalizacji. Naszym celem będzie jak najszybsze przeprowadzenie wszystkich 3 żabek na pola startowe pozostałych graczy. Jednak, aby nie było za łatwo, to po drodze czyhają różne niebezpieczeństwa z  zębatą paszczą podwodnego potwora na czele.


Hop do stawu . . .
Na samym początku musi ułożyć staw, czyli naszą planszę. Wykorzystujemy do tego dowolną ilość kafelków i układamy je (liśćmi do góry) także wedle własnego uznania. Musimy jednak pamiętać, aby umieścić 4 kafelki startowe oraz wylosowane 4 kafelki terenu specjalnego. W instrukcji zamieszczono kilka przykładowych układów.


Żabie królestwo
Mamy już głęboki staw porośnięty liśćmi lilii wodnych, brakuje jeszcze ... żab. Te wyglądają rewelacyjnie i  przyciągają uwagę najmłodszych. Dostajemy po trzy małe żabki w 4 kolorach (różowy, niebieski, zielony, pomarańczowy). Losujemy 4 kafelki akcji i zaczynamy rozgrywkę.


Reguły panujące w stawie
Podczas naszej tury możemy wykonać jedną z trzech czynności:

1) przenieść żabkę na sąsiedni kafelek (nie na ukos), w wyniku czego zatapiamy listek, na którym wcześniej siedzieliśmy (poza startowym)

2) odwrócić (odtopić) zatopiony kafelek

3) wykonać akcję specjalną - na początku rozgrywki losujemy 4 kafelki akcji i właśnie z nich teraz wybieramy jedną czynność. Po wykonaniu akcji kafelek odkładany jest do pudełka - akcje są jednorazowe. Kafelki akcji umożliwiają nam: wykonanie podwójnego skoku, zamienię sąsiadujących ze sobą żabek, odtopić/zatopić dowolny jeden lub dwa kafelki,  przenieść żabkę oraz zatopić lub odtopić jeden z kafelków, wykonać ruch żabką przeciwnika, zamianę miejscami dwóch kafelków oraz zablokowanie przesunięcia naszej żabki przez rywala.


Kafelki terenu specjalnego czynią grę jeszcze ciekawszą. Mamy tutaj:
dwie żabki - na kafelku mogą stać dwie żabki
niezatapialny- ten kafelek nigdy nie może zostać zatopiony
dodatkowy ruch - możemy go wykonać żabką, która weszła na ten kafelek lub dowolną inną
potwór wodny - strata ruchu w kolejnej turze


Zasady Frogi nie powinny przysporzyć nikomu trudności. Opanowanie ich nie zajmie nam więcej niż 10 minut. Gra przeznaczona jest dla graczy w wieku powyżej 7 lat, ale 5 latek również sobie poradzi. Rozgrywka zajmuje nam około 20 minut, a bawić się może od 2 do 4 osób. Z doświadczenia wiem, że im więcej osób, tym weselej i ciekawiej.

Dwa przykłady układów planszy (z instrukcji)


We Frogi mamy bardzo fajne połączenie gry dla dzieci i gry logicznej. Nie liczy się w dużym stopniu losowość, ale planowanie ruchów i przewidywanie posunięć rywali. Frogi to gra przy której będą się dobrze bawić młodsi i starsi gracze. Gwarantuję, że nikt nie będzie się nudził.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...