niedziela, 4 kwietnia 2021

Historia bez ściemy!

 W książkach wydawnictwa HarperCollins z serii "Historia" zaczytuje się mój starszy syn i ja. 

Książki są ładnie wydane w miękkiej oprawie. Mają nieduży i poręczny format, który idealnie zmieści się w plecaku. Okładki ładnie błyszczą i przedstawiają zabawny obrazek. W środku mnóstwo czarno-białych schematów i komiksowych ilustracji. Najważniejsze wydarzenia i fakty przekazywane sąt w formie anegdot. Czyta się naprawdę szybko, nie wiadomo kiedy kartki przewracają się same. Co ważne naprawdę spora porcja wiedzy zostaje w głowie, a nauka historii przestaje być nudna. 

Sakramencki sarmatyzm
Przygodę rozpoczynamy około 1600 roku (początek wojen ze Szwedami o Inflanty), a zakończymy w 1733 roku śmiercią króla Augusta II Sasa. Czy szlachta przyczyniła się do późniejszych rozbiorów Polski? Na to pytanie autor postara się udzielić odpowiedzi. Poczytamy o szlachcie, jako o rycerzach, obrońcach wiary, wolnych obywatelach, ziemianach.  Prześledzimy broń jaką się posługiwali, jakie tworzyli formacje wojskowe, jak się ubierali, co jedli, jakie kary za przewinienia im groziły. 



Zagmatwane zabory
Stało się, ziemie Rzeczypospolitej zostały zagarnięte przez Rosję, Prusy i Austrię. Odzyskanie niepodległości było naturalną potrzebą Polaków i właśnie z książki "Zagmatwane zabory" dowiemy się, jakie strategie podjęli, aby ten cel osiągnąć. Poczytamy także o ówczesnym świecie, o medycynie, higienie, strojach, zwyczajach, sporcie oraz o emancypacji kobiet. 


Ci koszmarni Celtowie
Dowiemy się skąd wzięli się Celtowie, gdzie zamieszkiwali, z kim wojowali. Przyjrzymy się jak żyli na co dzień, w co wierzyli i jak się ubierali. Będziemy mogli nawet przygotować według starej celtyckiej receptury pudding z grochu i owsiankę. Poznamy druidów - mędrców, religijnych przewodników i wróżbitów, którzy doradzali królom i zwykłym ludziom. Pełnili oni także rolę sędziów, bowiem Celtowie mieli własne prawa i porządek, którego należało przestrzegać. Niektóre zasady były dość drastyczne, np. żona miała prawo zabić kochankę swojego męża w ciągu 3 dni od daty wykrycia zdrady. Szkoda tylko, że nie napisano, co działo się z niewiernym mężem. Ciekawostek jest mnóstwo. 



Narwani Normanowie
Ich dzieje przedstawiono, tak jak w każdej publikacji z tej serii, w zwięzłym kalendarium. Taka rozgrzewka. Poczytamy także o nieprawdopodobnych legendach, o krwawych bitwach, wyprawach krzyżowych.  Przedstawiono zajęcia i zabawy dzieci chłopskich i pańskich. Obrazowo scharakteryzowano system feudalny - król, baronowie, rycerze, wolni chłopi i chłopi niewolni. Prawda, że prosto? Zagadnienia są przystępnie wyjaśnione i naprawdę młodzież bardzo dużo zapamięta z lektury. Na koniec czeka na nas quiz.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...