wtorek, 5 września 2023

Czytam Sobie

 Seria czytam sobie towarzyszy nam już od kilku lat. Czytał sobie mój 12-latek, a teraz czyta sobie mój pierwszoklasista. 

W serii mamy trzy poziomy, które różnią się stopniem trudności wyrazów i zdań, wielkością czcionki oraz ilością tekstu. Publikacje dla najmłodszych (etap 1 i 2) mają przewagę kolorowych ilustracji, z kolei pozycje dla miłośników literatury czytających płynnie przypominają już „prawdziwe książki”, z nielicznymi, czarno-białymi obrazkami. Pytania na końcu publikacji zweryfikują zrozumienie tekstu, a naklejki będą miłą nagrodą za postępy w czytaniu. 

Rycerka Rozalka. Czytam sobie. Poziom 1 

Do Pompadelii zawitał dwugłowy smok. Potwór jest głośny, nieznośny i pożera krowy. Król wezwał znakomitych rycerzy, jednak nie poradzi oni sobie ze stworem. Królewska córka Rozalka zamieniła strojne suknie na zbroję i wyruszyła do boju. Sprytem i zdolnościami negocjacyjnymi pokonała smoka. 

Kolorowe ilustracje zajmują praktycznie całe strony i są doskonałym uzupełnieniem czytanego tekstu. Czcionka jest bardzo duża i wyraźna, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania.. Zdania są krótkie. Przekazywana dzieciom wiedza z zakresu energii wiatrowej jest dopasowana do młodego odbiorcy. 



Akiko i Helenka. Rewizyta. Czytam sobie. Poziom 2 

Akiko i Helenkę poznaliśmy w poprzedniej części. Dziewczynki zamieszkały w jednej kamienicy. Helenka ma się udać z rewizytą do koleżanki z Tokio. Polka obawia się smaku zupy miso, na dodatek musi odpowiednio się ubrać i wybrać dla Akiko podarunek. Dowiemy się sporo o Japońskich zwyczajach, kulturze i jedzeniu. Opowieść jest wesoła i napisana z humorem. Szczególnie spodobał mi się fragment o pazernej Japonce. 

W nauce czytania sylabicznego pomagają ramki z wyrazami podzielonymi na sylaby. Czcionka jest duża i umieszczona na białym tle. Zdania są dłuższe i bardziej złożone. Występują także elementy dialogu. 



Tajemnica Nawojki.  Czytam sobie. Poziom 3

Książka w przystępny sposób opowiada o realiach życia kobiet w XV w., a właściwie o tym, czego dziewczynka robić nie mogła. Nie mogła studiować, ani sama wybrać sobie męża lub żyć samotnie. Nawoja i jej brat bliźniak Kuba są do siebie podobni jak dwie krople wody. Chłopak wyjeżdża na nauki do Krakowa, a dziewczyna zostaje w domu ojca i czeka na niechciany ślub. Nawojka postanawia uciec przed narzeczonym i odnaleźć brata. Aby bezpiecznie podróżować obcina włosy, zakłada męski strój i tym sposobem upodabnia się do Kuby. W Krakowie zawiera z bratem pakt. Ona jako żak zaczyna studia, a Kuba podróżuje i używa życia. Po pewnym czasie mistyfikacja wychodzi na jaw, a Nawojce za złamanie zakazu nauki grozi kara śmierci. Bardzo pouczająca lektura. Polecam.

Publikacja przeznaczona dla dzieci, które już czytają samodzielnie. W dalszym ciągu mamy dużą i wyraźną czcionkę. Teks praktycznie na całych stronach oraz czarno-białe ilustracje. Trudniejsze wyrazy , oznaczone gwiazdką, są wyjaśnione na końcu książki.

post sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...