piątek, 13 października 2017

Niezłe ziółka

Ogrodnik amator, doświadczony ogrodnik, a może mistrz ogrodnictwa? Które określenie do Was pasuje? Ja odpowiedź znalazłam w  najnowszej grze wydawnictwa Granna "Niezłe ziółka". Celem gry jest zdobycie jak najwięcej punktów za działania w prywatnym i wspólnym ogrodzie (sianie i przesadzanie ziół).


Gra przeznaczona jest dla graczy w wieku powyżej 8 lat. Rozgrywka zajmuje nam około 20 minut, a bawić się może od 1 do 4 osób.

W opakowaniu znajdziemy:
- 72 karty ziół
- 16 kart naczyń
- 1 karta ciastka ziołowego
- 1 karta osiągnięć ogrodniczych
- 4 karty pomocy
- instrukcja
- 10 kart o ziołach


Jak założyć ziołowy ogród?
Każdy z graczy otrzymuje zestaw czterech identycznych kart naczyń w wybranym przez siebie kolorze. Tworzymy talię ziół - łączymy karty ziół i karty ziół specjalnych (w sumie 72 karty), tasujemy je. W zależności od ilości graczy odkładamy pewną liczbę kart. Na środku stołu będzie nasz wspólny ogród, a przed nami nasze prywatne ogródki. Kartę ciastka ziołowego kładziemy obok talii ziół. Każdy z graczy otrzymuje także kartę pomocy.


Jak gramy?
Mamy dwie akcje (z zachowaniem poniższej kolejności) do wykonania:
Przesadzanie ziół (nieobowiązkowa)
Na początku swojej tury możemy zdecydować się na użycie jednego ze swoich naczyń. Zabieramy odpowiedni zestaw kart ziół dobierając je ze wspólnego lub/i prywatnego ogrodu, po czym umieszczamy go pod kartą odpowiedniego naczynia – na koniec gry dostaniemy za nie punkty. Naczynie może być użyte tylko raz w trakcie gry.


Karta ciastka ziołowego
Otrzymamy ją, jeśli jako pierwsi umieścimy wszystkie rodzaje ziół specjalnych (karty z punktami 1, 2 i 3) w szklanym wazonie. Warta jest ona dodatkowe 5 punktów podczas podliczania wyników. Tylko jeden gracz może zdobyć kartę ciastka ziołowego.


Sianie ziół (akcja obowiązkowa)
W swoim ruchu bierzemy kartę z talii ziół. Możemy ją umieścić we własnym ogródku lub dołożyć do wspólnego ogródka. Następnie dobieramy drugą kartę z talii i umieszczamy ją w ogrodzie, którego nie wybraliśmy za pierwszym razem.

Gra kończy się, gdy wyczerpała się talia ziół i gracze nie mogą już użyć żadnego ze swoich naczyń. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów za wszystkie swoje naczynia oraz za zioła, które zostały w jego własnym ogródku.


I jeszcze więcej ...
Podoba mi się, że "Niezłe ziółka" mają także wariant solo. Gier dla 1 osoby nie ma tak znowu dużo na rynku, a czasami nie mamy partnera do zabawy. Na imprezie w większym gronie znajomych warto zagrać w wersję drużynową.


Nie sposób nie wspomnieć o naprawdę estetycznym wydaniu gry. Grafiki w wykonaniu Beth Sobel to prawdziwe dzieła sztuki. Bardzo umilają czas rozgrywki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...