poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Czytanie to pasja – rozbudźmy ją w dziecku! - AMEET

O fantastycznych książeczkach z serii "Przygoda z Czytaniem" pisałam Wam już na blogu (tutaj). Teraz powstał cykl miniprogramów edukacyjnych dla najmłodszych. Więcej informacji znajdziecie w notce prasowej. Z książką od najmłodszych lat
Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i ćwiczy myślenie analityczne. Książki poprawiają humor i uczą empatii! Dlatego warto czytać i zachęcać dzieci do obcowania z książką od najmłodszych lat. Warto też pamiętać, że kluczową rolę w rozwijaniu pasji czytelniczych ma sam proces nauki czytania. Ważne jest, żeby kojarzyła się ona dziecku z przyjemnością, dlatego nie powinna być wysiłkiem czy szkolnym stresem. Psycholog Zuzanna Sentkowska podkreśla, że kluczem do rozwoju dzieci jest nauka przez zabawę. Podobnie wygląda to w przypadku nauki czytania – jeśli będzie ona miała charakter zabawy, a pierwszym doświadczeniom dziecka będą towarzyszyć pozytywne emocje, to jest ogromna szansa, że dziecko będzie sięgało po książki z przyjemnością już zawsze.  

Żeby czytanie było przygodą ...
Seria książek edukacyjnych opracowanych przez wydawnictwo Ameet Przygoda z Czytaniem powstała, żeby dawać dzieciom radość z nauki czytania i zamienić ją w niezwykłą przygodę. Książki z serii Przygoda z Czytaniem pomagają dzieciom opanować trudną sztukę, jaką jest umiejętność czytania, w przyjemny i bezstresowy sposób. Idea książek opiera się na nauce przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya.  

O programie i metodach
Seria Przygoda z czytaniem jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli takich, które rozpoczynają właśnie naukę czytania, i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już zaczęły czytać i pracują nad umiejętnością samodzielnego i płynnego czytania.  

Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe, aż do analityczno-syntetycznego – z programu mogą korzystać i młodsze, i starsze przedszkolaki. Książki powstały pod opieką Anny Koralewskiej – doradcy metodycznego, nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, w oparciu o podstawę programową. Teksty literackie stworzyli znani polscy autorzy. Program został podzielony na poziomy − w zależności od zastosowanej metody i skomplikowania tekstu. Rekomendowany jest do pracy rodzica z dzieckiem. Może być też wykorzystywany w przedszkolach jako narzędzie wspomagające naukę alfabetu i czytania. 

– Atrakcyjność książek z tej serii można bardzo łatwo sprawdzić – mówi dr Sylwia Stano, która od lat zajmuje się promowaniem czytelnictwa. – Dzieci z wielką radością przeglądają i czytają te książeczki, wyszukują znane już wcześniej postacie i cieszą się ich obecnością. 

– Bohaterowie Disneya dlatego są tak ważni, ponieważ opowiadają o najistotniejszych kwestiach. Przyjaźni, odnajdywania swojego miejsca na świecie, mierzenia się z wyzwaniami – dodaje pisarz Jakub Skworz.  

Czytanie czas zacząć
- Kontakt z książką od najmłodszych lat jest niezwykle cenny i ważny dla dzieci. Książki mają moc terapeutyczną i są drogowskazem na całe życie. Warto zaszczepiać w dzieciach miłość do czytania już w wieku przedszkolnym – podkreśla Zofia Karaszewska, biblioterapeutka. 

Nauka czytania nie jest łatwa, ale z serią Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem staje się ciekawą przygodą! 

Jak zachęcić dzieci do czytania? Dlaczego warto zacząć naukę czytania już od lat przedszkolnych? Jak budować dobre nawyki czytelnicze u dziecka? A przede wszystkim jak pomóc dziecku w nauce czytania i sprawić, aby była ona wspaniałą zabawą? 

Na te wszystkie pytania odpowiemy w cyklu miniprogramów edukacyjnych pod nazwą Przygoda z Czytaniem. Zaproszeni do nich zostaną pedagodzy, psycholodzy, rodzice, a także najmłodsi czytelnicy. 

Tematy odcinków: 
- Przygoda z Czytaniem – co na to dzieci? 
Przygoda z Czytaniem – oczami rodziców 
- Przygoda z Czytaniem – nauczycielskie doświadczenie 
- Przygoda z Czytaniem – wspieramy czytelnictwo (Książniczki) 
- Przygoda z Czytaniem – „10 minut spokoju” - vlogerka sprawdza 
- Kolejne pięć odcinków to poznanie pięciu poziomów książeczek: Będę czytać, Czytam z mamą i tatą, Poznaję litery, Czytam samodzielnie, Czytam płynnie.  

W ramach akcji przygotowane zostaną scenariusze do pracy z dzieckiem dla wszystkich poziomów serii do pobrania dla rodziców, pedagogów bibliotekarzy i nauczycieli. Materiały te będą do pobrania na stronie www.disneyuczy.ameet.pl  

Pierwszy odcinek został opublikowany 22.08.2018 roku – zachęcam do obejrzenia:  https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...