sobota, 8 kwietnia 2023

Reakcja łańcuchowa

 Reakcja łańcuchowa kojarzy mi się z grą komputerową. 


W niedużym pudełku mamy 90 kwadratowych kafelków, 20 żetonów bonusowych, 4 żetony koloru oraz instrukcję. Naszym zadaniem będzie dopasowywanie do siebie pasujących kafelek i zdobywanie punktów. 
 

Przyznam szczerze, że kiedy zobaczyłam ogromną ilość elementów gry oraz 6-ciostronicową instrukcję to obawiałam się, że zasady będą skomplikowane, a wytłumaczenie ich dziecku w wieku wczesnoszkolnym może być problematyczne. Na szczęście moje przewidzenia się nie potwierdziły. Instrukcja jest napisana zrozumiale. 

Tasujemy kafelki i układamy z nich planszę o wymiarach 5 na 8 kafelek. Cyfry nie mogą być ułożone w jedną stronę. Pozostałe kafelki układamy zakryte w stosie, a obok nich umieszczamy odkryte  żetony bonusowe. Każdy z graczy losuje tajny żeton i nie pokazuje go pozostałym. 

Dobieramy kafelek do ręki i umieszczamy na górze jednej z kolumn i sprawdzamy czy pasuje do leżącego obok, czyli czy mamy reakcję łańcuchową.
- jeśli styka się z kafelkiem po lewej stronie z takim samym symbolem to zabieramy ten kafelek.
- jeśli jakiś kafelek był nad tym zabranym to automatycznie spada na puste miejsce. Sprawdzamy czy nowy kafelek styka się takim samym symbolem z naszym z ręki. 
- jeśli nie ma dopasowania po lewej stronie to sprawdzamy po prawej i postępujemy analogicznie, jak opisałam powyżej.
- jeśli nie ma dopasowania po lewej i prawej stronnie to sprawdzamy dół. Jeśli zabierzemy kafelek pod naszym z ręki to przesuwamy go na puste miejsce. Znajdujemy się w nowym miejscu i sprawdzamy czy zachodzą reakcje łańcuchowe. 
Zabrane w naszej turze kafelki umieszczamy odkryte przed sobą. Sprawdzamy czy możemy dobrać żetony bonusowe. 
Kiedy wykorzystamy wszystkie kafelki ze stosu zakrytego podliczamy punkty. Sumujemy wszystkie liczby z kafelków (te z naszym kolorem liczymy podwójnie) oraz żetonów bonusowych. Wygrywa ten, kto ma najwięcej punktów. 


Podczas gry trzeba się sporo nagłówkować, aby wybrać jak najlepszą opcję, która da nam długą reakcję łańcuchową. Czasami są przestoje podczas zabawy, kiedy gracz się zastanawia. Nie ma tu limitu czasu na akcję. Emocjonująca gra, która doskonale sprawdzi się na rodzinnych spotkaniach. 


post sponsorowany

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...