niedziela, 12 maja 2019

Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz

Pierwszy raz po ten tytuł sięgnęłam w szkole podstawowej. Po latach wciąż lubię tę powieść, ale dostrzegam w niej więcej. Sienkiewicz niekiedy mijał się z prawdą historyczną, mogło to wynikać z ówczesnego stanu wiedzy o polskim średniowieczu (książka powstała ponad 100 lat temu), a może robił to świadomie. Koniec końców "Krzyżacy" powstali  „ku pokrzepieniu serc” wobec antypolskiej polityki II Rzeszy.


Powieść historyczna polskiego noblisty rozgrywa się wokół wielkiej wojny z niemieckim Zakonem Krzyżackim. Poznamy dramatyczne losy młodego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, jego stryja Maćko, Juranda ze Spychowa i jego córki Danusi. Zbyszko od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Danusi i pragnie pomścić śmierć jej matki. Rodzicielka bowiem zmarła ze strachu przed Krzyżakami. Chłopak pechowo wybiera Kunona von Lichtensteina na przeciwnika i zostaje skazany na stracenie za napaść na posła krzyżackiego. Z opresji ratuje go Danusia. Młodzi zaręczają się, ale ich szczęście zostaje przerwane. Dziewczyna zostaje uprowadzona przez Krzyżaków. Czy Jurandowi i Zbyszkowi uda się ocalić Danusię? Punktem kulminacyjnym powieści jest bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako wielki triumf rycerstwa polskiego i litewskiego.

Postaci przedstawione w książce są niezwykle barwne, charyzmatyczne i wyraziste. I nie piszę tu tylko o głównych bohaterach, ale także o postaciach pojawiających się tylko przez chwilę. Autor dobrze przedstawił klimat tamtych czasów, mamy sporo archaizmów i opisów zwyczajów panujących w średniowieczu. "Krzyżacy" to ciekawa powieść historyczna z wciągającą fabułą. Polecam.

A tu macie taką perełkę:
Niedziwowałbym się, choćbyś była głupia, boś od tego niewiasta, ale że rozum masz, to się dziwuję."

Książka z serii Kolorowa Klasyka została pięknie wydana w twardej oprawie, do tego mamy świetnej jakości papier oraz oryginalną szatę graficzną. Czarno-białe, klimatyczne  ilustracje Stanisława Kaczora-Batowskiego z początku XX w. doskonale komponują się z tekstem i sprawiają, że czytanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i przyjemne. "Krzyżacy" to powieść do której się wraca, więc warto mieć ją w swojej biblioteczce.


"Krzyżacy" z serii Lektura z opracowaniem to doskonała propozycja dla uczniów. Znajdziemy tu pełną wersja lektury oraz szczegółowe opracowanie (biografia autora, geneza, tło historyczne, wyjaśnienie tytułu  oraz czas i miejsce akcji utworu, plan wydarzeń, streszczenie, problematyka utworu, charakterystyka postaci, gatunek , budowa, kompozycja utworu oraz indeks komentarzy do tekstu). Bardzo pomocne są liczne komentarze umieszczone na marginesie tekstu, które wskazują najważniejsze fragmenty utworu. Bez tego czytając powieść musielibyśmy nieustannie przerywać i robić notatki, aby później móc szybko odnaleźć interesujący nas fragment.  Uważam, że warto mieć obie książki w domu. Takie kupowanie lektur w pakiecie jest bardzo praktyczne i nie drogie. Lektura z opracowaniem  idealnie zmieści się do plecaka, można z niej wygodnie korzystać w autobusie czy tramwaju. Możemy na niej zakreślać, notować. Drugie wydanie  to prawdziwa ozdoba biblioteczki. Piękna oprawa i ilustracje sprawiają, że czytanie staje się wielką przyjemnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...