czwartek, 28 marca 2019

Polujemy na "Gąsienice"

Gromada gąsienic zmierza w kierunku soczystego jabłka w poszukiwaniu przytulnego domku. Macie ochotę pokrzyżować plany małym robaczkom?  Pomogą wam w tym latające w powietrzu kolorowe ptaki. Musicie się spieszyć, bo gdy trzy gąsienice dotrą do jabłka, owoc będzie stracony. Gąsienice to najnowsza propozycja wydawnictwa  Fabryka Kart Trefl - Kraków.


„Gąsienice” przeznaczone są dla 2-5 graczy w wieku powyżej 5 lat. Myślę, że i 4-latek sobie poradzi z wersją podstawową, bez dodatkowych reguł dla zaawansowanych. Czas rozgrywki wynosi ok. 15-20 minut.


Kompaktowe pudełko skrywa składaną instrukcję, 25 kart akcji, 1 kartę jabłka oraz 15 żetonów gąsienic. Instrukcja została napisana dobrze i nie pozostawia żadnych wątpliwości przed pierwszą rozgrywką. Karty i żetony jakościowo wypadają bardzo dobrze. Grafiki na nich są ciekawe i świetnie narysowane. Bardzo kolorowe, wesołe i zachęcające najmłodszych do gry. Niewielkie rozmiary sprawiają, że gra świetnie sprawdzi się na wyjeździe czy podczas przerwy na spacerze.


Kart z ptakami mamy 20. Połowa z nich przedstawia ptaki jednokolorowe, a druga połowa dwukolorowe. Dla ułatwienia w prawym dolnym rogu umieszczono ikony, które pomagają dzieciom rozróżnić kolory. Kolor ptaka odpowiada kolorowi gąsienicy, którą może złapać.


Gąsienice występują w 5 kolorach i 3 rozmiarach (gruba, normalna, chuda). 


Pozostałe karty akcji to:
Ogrodnik - możemy podejrzeć jeden żeton gąsienicy.
Deszcz - musimy oddać jedną z naszych gąsienic i umieścić ją daleko od jabłka.
Motyl - wybieramy robaczka (z kółka, jabłka lub od przeciwnika) i zgadujemy jego rozmiar oraz kolor, jeśli trafimy to gąsienica odlatuje z gry. Żeton trafia do pudełka.
Wiatr - zamieniamy miejscami dwa żetony.


Na środku stołu kładziemy kartę jabłka, a na około układamy pomieszane gąsienice obrazkami do dołu. Potasowane karty akcji kładziemy w stosie obrazkami do dołu. Gąsienice mogą znajdować się tylko w 4 pozycjach - daleko, blisko, w środku jabłka lub złapane przez graczy.
W swojej turze pobieramy jedną kartę ze stosu kart akcji.  Jeśli na karcie jest ptak, to odwracamy jedną z gąsienic i pokazujemy ją pozostałym graczom. Jeśli ptak ma taki sam kolor jak gąsienica to łapiemy robaka (kładziemy go zakrytego przed sobą). Jeśli kolor gąsienicy różni się od koloru ptaka to przesuwamy insekta w kierunku jabłka. Jeśli na karcie nie ma ptaka to wykonujemy akcję przypisaną do karty specjalnej. Odrzucamy zużytą kartę akcji, a kolejka przechodzi do następnego gracza.  Zabawa kończy się, gdy wykończymy karty ze stosu lub trzy gąsienice dotrą do jabłka.

"Gąsienice" to ciekawa pozycja do rodzinnego grania. Sama rozgrywka jest emocjonująca i wciągająca. Wariant dla zaawansowanych z pewnością zainteresuje starsze dzieci. Gra oparta jest na memory, więc doskonale ćwiczy pamięć. Przystępność zasad, szybkość rozgrywki, kompaktowe opakowanie, sympatyczne ilustracje Tomka Larka - same plusy. Polecamy.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...