poniedziałek, 25 marca 2019

Zaginiony skarb

Z serii gier Zu&Berry pokazywałam już tytuły dla najmłodszych, a dzisiaj przyszła kolej na coś dla nieco starszych graczy, w wieku 5+. "Zaginiony skarb" to gra planszowa, która uczy dzieci opracowywania strategii, kombinowania i myślenia dedukcyjnego. Do tego mamy sporo negatywnej interakcji, która sprawia, że rozgrywka do samego końca jest emocjonująca. Całość w fantastycznej, bardzo kolorowej, piracko - morskiej oprawie. 


Gra "Zaginiony skarb" dedykowana jest dla dzieci powyżej 5 lat, a zagrać może od 2 do 4 osób. Rozgrywka trwa około 30 minut. W pudełku z wysuwanym środkiem znajdziemy składaną planszę, 5 żetonów celu, 24 karty pułapek, 4 pionki, kostkę oraz instrukcję.Kapitan Drewniana Noga ukrył na wyspie skarb, ale odnalezienie go nie będzie takie łatwe. Czekają na nas najróżniejsze pułapki, a do tego pozostali gracze szykują się, aby wyzwać nas na pojedynek. Wygra ten, kto odnajdzie skarb i zdoła z nim powrócić na statek.


Przejdźmy do szczegółów rozgrywki.
Pionki ustawiamy na zielonym polu z czapką pirata, które pełni funkcję startu i mety. Żetony celu układamy obrazkiem do dołu na odpowiednich polach na planszy. Potasowane katy pułapek układamy w stosie, stroną z czaszką do góry.
Rzucamy kostką. Jeśli wypadnie od 1 do 4 oczek, to możemy przesunąć pionek o wylosowaną liczbę pól. Możemy poruszać się w dowolnym kierunku, bo ścieżki różnie biegną w dżungli. Na niektórych polach znajdziemy symbole, do których są przypisane specjalne akcje, np. dodatkowy rzut kostką, pobranie karty pułapki, przesunięcie pionka, czy otrzymanie żetonu celu.


Wyrzucenie na kostce symbolu bomby z lontem sprawia, że możemy (nie  musimy) wyzwać innego gracza na pojedynek. Jeśli z pojedynku wyjdziemy jako zwycięzcy, to odbieramy żeton celu przegranemu  i przenosimy go do Serca dżungli. Czaszka z piszczelami obliguje nas do wzięcia karty pułapki. I tu możemy trafić na utratę następnej kolejki, przeniesienie pionka do serca dżungli, przesunięcie pionka o tyle pól ile wyrzucił poprzedni gracz lub zamianę miejscami 2 pionków."Zaginiony skarb" to fantastyczna planszówka z prostymi zasadami, które przedszkolak jest w stanie szybko opanować. Negatywna interakcja sprawia, że rozgrywka staje się naprawdę emocjonująca. Doskonałe wydanie i motyw z skrzynią pełną kosztowności bardzo nam się spodobały. A do tego mamy 24 ciekawostki z pirackiego świata. Jeśli szukacie pomysłu na prezent dla miłośnika planszówek - to właśnie go znaleźliście. Polecamy.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...