poniedziałek, 13 maja 2019

Gry karciane Shuffle idealne do plecaka

Majówka za nami, a wielkimi krokami zbliżają się wakacje. My na letnie wyjazdy zawsze zabieramy jakieś gry, które umilą podróż oraz zajmą dzieci, gdy pogoda nie sprzyja. Dzisiaj pokażę dwie pozycje - "Makao Shuffle" oraz "Domino Shuffle" wydawnictwa Cartamundi.


Niezaprzeczaną zaletą tych gier jest fakt, że mieszczą się one w niewielkich opakowaniach, dzięki czemu, możemy je zabrać absolutnie wszędzie. Zmieszczą się nawet do niedużej torebki. Zasady są bardzo proste, a ciekawa forma rozgrywki będzie odpowiadała zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Domino
Zabawę w domino zna chyba każdy. Losowo wybieramy jedną kartę i kładziemy ją na stole, resztę układamy w stos. Kolejno dokładamy do pierwszej katy następne. Karty dokładamy na końcach wężyka, nigdy pośrodku.

Cartamundi proponuje nam zminiaturyzowaną wersję tej zabawy. Karty zadrukowane są dwustronnie, dzięki czemu prezentują się bardziej atrakcyjnie. Na jednej stronie łączymy liczbę z odpowiednią ilością głów zwierzątek. Wersja dla starszych dzieci, które potrafią liczyć.Dla maluszków mamy drugą stronę kart. Teraz zadanie polega na stworzeniu zwierzaka. Musimy połączyć przód z tyłem i w ten sposób otrzymamy słonia, tygrysa, lwa, węża, pandę, hipopotama i zebrę. Mamy również kartę krzaków ze znakiem zapytania, która zastępuje nam dowolne zwierzę. Rysunki są bardzo kolorowe, śmieszne i podobają się dzieciom.

Makao
to gra dla nieco starszych dzieci, bo w wieku powyżej 4 lat. Talia zawiera 52 karty i jest przystosowana do przedszkolaków. Ogólna zasada polega na porównaniu własnych kart z kartą leżącą na stole. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kat z ręki. Jest to szybka gra karciana o prostych zasadach, które w mig wytłumaczymy najmłodszym.

Jak gramy?
Karty tasujemy, rozdajemy po 5 każdemu graczowi. Reszta kart pozostaje w zakrytym stosie. Pierwszą kartę ze stosu odsłaniamy i kładziemy na środku. Gracze kolejno wykładają po jednej karcie z ręki na odkryty stos. Musi to być karta tej samej wartości, koloru lub takim samym symbolem co wierzchnia karta stosu. Jeśli gracz nie ma na ręku odpowiedniej karty, ciągnie z zakrytego stosu. Jeśli jest to pasująca karta, to może ją od razu położyć, jeśli nie to kolejka przechodzi na kolejnego gracza. Przed wyłożeniem ostatniej karty musimy powiedzieć "Makao". Jeśli zapomnimy to za karę bierzemy dwie karty z zakrytego stosu.


Mamy także cztery karty funkcyjne, które urozmaicają rozgrywkę. Wybór koloru - gracz kładący tę kartę, wybiera kolor, do którego będzie musiał dołożyć kartę kolejny gracz. Zmiana kierunku gry. Pechowa dwójka - po rzuceniu karty, następny gracz ciągnie dwie karty z zakrytego stosu, chyba że ma również pechową dwójkę. Wówczas ją wykłada i kolejna osoba bierze już 4 karty itd. X po rzuceniu tej karty następny gracz traci kolejkę.


Długa podróż? Godziny spędzone na plaży? Deszczowe popołudnia? Gry karciane są najlepszym rozwiązaniem. Polecam

Zapraszam również na stronę Shuffle Games Poland .

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...