czwartek, 26 sierpnia 2021

Cukierku, Ty łobuzie! w wersji planszowej

 Jeśli macie dzieci w wieku wczesnoszkolnym to z pewnością znacie książki o kocie Cukierku autorstwa Waldemara Cichonia. Ta fenomenalna seria doczekała się również gry planszowej. W zgrabnym pudełku zostały zamknięte tak naprawdę dwie gry - Cukierku, Ty łobuzie! oraz Złapię cię, Cukierku!.

Co znajdziemy w pudełku?


składana plansza gry Cukierku, Ty łobuzie!


składana plansza gry Złapię cię, Cukierku!


4 pionki rodziny oraz 3 kostki

plansza sweterka oraz 41 żetonów (psikusy i bonusy)

Jak gramy?

Cukierku, Ty łobuzie! to gra kooperacyjna, co oznacza, że nie rywalizujemy z dzieckiem tylko gramy w jednej drużynie. Bawić się możemy także solo. Naszym zadaniem jest załatanie dziur w sweterku i dotarcie do mety przed Cukierkiem. Rozkładamy planszę i układamy na niej w wyznaczonych miejscach żetony nitek, cuchnącej ryby, piszczącej piłeczki, gumowej myszki, żeton druty do robótek, 4 pionki rodziny oraz pionek kota. Planszę sweterka kładziemy obok. 


W tym wariancie gry korzystamy z 3 kostek. Rzucamy nimi jednocześnie i odczytujemy wynik.  Kostki Postaci wskazują, kto będzie wykonywał ruch, a kostka z oczkami, o ile pól się przesunie. Podczas wędrówki możemy napotkać pola ze strzałkami, które przenoszą nas lub kota do przodu lub do tyłu. Umieszczone na planszy żetony cuchnącej ryby, piszczącej piłeczki i gumowej myszki spowalniają kota. Cukierek może na nie wejść sam lub możemy mu je podłożyć. 


Złapię cię, Cukierku! Zabawa polega na jak najszybszym dotarciu do mety, zdobyciu żetonu z kotem (nie jest konieczny do wygrania) i zebraniu jak największej ilości punktów. Zaczynamy grę od rozłożenia planszy, ułożeniu pionków Rodziny, żetonów bonusów, psikusów i żetonów z łapką (pod którymś kryje się Cukierek).  Korzystamy tylko z kostki Ruchu. Rzucamy po kolei, przesuwamy swoje pionki po planszy i wykonujemy napotkane zadania. Jeśli zatrzymamy się na polu z żetonem musimy go zabrać. Gra toczy się do momentu, aż wszyscy uczestnicy dotrą do mety. Przydzielamy wówczas żetony za miejsce na mecie i podliczamy wszystkie punkty. 

Wrażenia 

Strzałem w dziesiątkę jest wydanie gry w oparciu o bestsellerową serię książek o Cukierku. Graficznie gra prezentuje się fantastycznie. Plansze są dwustronne, przepięknie ilustrowane i niesamowicie kolorowe. Do tego mamy drewniane pionki Rodziny, kota i kostki. Elementy wykonane z największą starannością. Ich estetyka na pewno zachęci dzieci do zabawy. Czas trwania rozgrywki zarówno jednej, jak i drugiej przygody trwa maksymalnie do 20 minut. Gra polecana jest dla dzieci powyżej 6 roku życia, ale 5-latek potrafiący liczyć do 6 również sobie poradzi. Ja grałam właśnie z 5-latkiem oraz 10-latkiem i bawiliśmy się fantastycznie. Szczególnie spodobała się mojemu przedszkolakowi gra Cukierku, Ty łobuzie!, ponieważ graliśmy wszyscy do jednej bramki. Razem współpracowaliśmy, ustalaliśmy taktykę spowolnienia Cukierka, no i zawsze łatwiej przegrywać w towarzystwie. Super sprawa do bezstresowego spędzenia czasu, która uczy współdziałania i logicznego myślenia. Cukierku, Ty łobuzie! to na pewno dobry, rodzinny tytuł. Zachęca do zabawy prostymi zasadami i przepięknym wydaniem. Gra dostarcza sporo emocji! Będzie sporo pisków, wybuchów radości i okrzyków zaskoczenia. 

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...