środa, 28 stycznia 2015

Dobble - nie tylko dla dzieci !

Dzisiaj przedstawiam małą rzecz, która umili i zelektryzuje każde spotkanie towarzyskie. Gra jest genialna w swojej prostocie i każdy w mig załapie co i jak. Dobble zauroczy wszystkich niezależnie od wieku.
Ale o co chodzi w Dobble?
W okrągłej, metalowej puszce otrzymujemy 55 kart oraz instrukcję. Na każdej z kart umieszczono 8 kolorowych symboli o różnej wielkości. Co ciekawe pomiędzy dwiema dowolnymi kartami jest tylko jeden wspólny symbol i cała zabawa polega na tym, żeby właśnie ten symbol odnaleźć i (UWAGA) nazwać go. Kto pierwszy to zrobi, ten zdobywa punkt. Niby proste, ale wcale nie jest tak łatwo w ferworze walki dostrzec dwa identyczne symbole, które mogą mieć różną wielkość i umiejscowienie na karcie.

W Dobble możemy grać na kilka sposobów. W instrukcji znajdziemy 5 wariantów:
  • Piekielna wieża (moja ulubiona)- rozdajemy po jednej zakrytej karcie każdemu z graczy. Z pozostałych kart tworzymy odkryty stos na środku stołu. Na dany sygnał gracze odwracają karty i jak najszybciej nazywają wspólny symbol swojej karty i tej ze środkowego stosu. Pierwszy, któremu się to uda zabiera kartę ze stosu i kładzie przed sobą. Rozpoczynamy kolejną rundę, aż do zabrania ostatniej karty ze stosu. Wygrywa ten, kto ma najwięcej kart.
  • Studnia - rozdajemy wszystkie karty graczom, a ostatnią odkrytą kartę kładziemy na środku stołu. Gracz tasuje swoje karty i tworzy stos zakrytych kart. Na dany znak odwracamy karty i musimy jak najszybciej umieścić wspólny symbol (znaleźć  i nazwać) na karcie  leżącej na środku. Wygrywa ten, który pierwszy pozbędzie się kart.
  • Parzy! - rozdajemy każdemu z graczy po jednej karcie, którą ten zakrywa nie patrząc na nią. Na dany sygnał gracze odkrywają karty. Kiedy gracz znajdzie i nazwie wspólny symbol z tym na karcie przeciwnika oddaje mu swoją kartę zakrywając kartę rywala. Teraz przegrany szuka wspólnego symbolu u innych i jeśli mu się uda to oddaje wszystkie swoje karty. Przegrywa ten, który zebrał wszystkie kart. 
  • Złap je wszystkie! - Odkrywamy jedną kartę, kładziemy ją na środku stołu. Wokół niej kładziemy tyle zakrytych kart , ilu jest graczy. Na znak gracze odsłaniają zakryte karty, ten kto pierwszy znajdzie taki sam symbol i nazwie go, jaki jest na środkowej karcie, bierze kartę (środkowa zostaje na swoim miejscu). Kiedy wszystkie karty leżące wokół środkowej zostaną zabrane, to rozpoczynamy kolejną rundę. Zwycięzcą zostaje ten, kto ma najwięcej kart.
  • Zatruty pocałunek - rozdajemy karty, jak w Piekielnej wieży. Należy znaleźć i nazwać wspólny symbol, ale na karcie przeciwnika i ze środkowego stosu. Wtedy kładziemy kartę ze środkowego stosu na karcie rywala. Wygrywa ten, który zbierze najmniej kart.


Bardzo dobrym pomysłem jest z dołączenie do kart metalowej puszki, która jest bardzo wytrzymała i dobrze chroni nasze karty przed niszczeniem. Opakowanie Dobble jest nieduże i poręczne. Idealnie pasuje do torebki, więc możemy zabrać grę w plener, czy na imprezę do znajomych.

Dozwolone od lat 6 ?
Przedział wiekowy Dobble to plus 6 lat.  Ja grałam w wariant Piekielna wieża  z moim 3,5-latkiem i wyszło bardzo fajnie. Oczywiście musiałam dać mu fory :) W grze chodzi przecież o to, żeby znaleźć dwa takie same symbole, a kilkulatek już świetnie sobie radzi z takim wyzwaniem. Poza tym gra ćwiczy spostrzegawczość, uczy rywalizacji oraz godzenia się z porażką. Około 10 minutowe rundy sprawiają, że dziecko się nie nudzi się.

W Dobble można grać w dwie, jak i w osiem osób. Z doświadczenia wiem, że im więcej graczy, tym zabawa jest szybsza i bardziej ekscytująca. Gwarantuję, że Dobble sprawdzi się na każdej imprezie i nie tylko. Gra zapewni nam mnóstwo emocji, śmiechu i zabawy. Polecam serdecznie.

Dziękuję wydawnictwu REBEL za możliwość poznania Dobble.

A wy macie ulubione gry towarzyskie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...