piątek, 30 stycznia 2015

Obalam mit: wszystko, co po Parfum jest w ilości śladowej.

Przez długi czas byłam przekonana, że w składzie po PARFUM występują substancje wyłącznie w ilościach śladowych. Takie rewelacje wyczytałam w internecie (na blogach), ale nigdy nie były one poparte żadnymi źródłami naukowymi. Więc jak to jest?


To, że w INCI producent ma obowiązek umieszczania składników w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia ( przy czym składniki o stężeniach poniżej 1% mogą być umieszczane w dowolnej kolejności po składnikach w stężeniach większych niż 1%) jest bezsprzeczne, bo znalazłam tę informację w " Chemia kosmetyków" Alicji Marzec. Ale nigdzie nie ma nawet zająknięcia, że substancje znajdujące się w INCI po PARFUM występują wyłącznie w ilościach śladowych!

Postanowiłam zadać to pytanie ekspertowi z Pat&Rub i taką oto odpowiedź otrzymałam:

W składzie INCI substancje wpisuje się według zawartości procentowej, malejąco. Substancje poniżej 1% można pisać w dowolnej kolejności i wcale nie musi to świadczyć o ich ilości śladowej.

Bardzo często ekstrakty roślinne trafiają za słówko „Parfum”, chociaż są dodane do receptury zgodnie z rekomendacją ich producenta np. w ilości 5%, ponieważ przelicza się ekstrakt na użycie w produkcie. I z 5% robi się 0,5%. Wydaje się mało ale większa ilość czystego ekstraktu może być dla skory niekorzystna. Rekomendacje użycia są oparte o badania i rozsądny producent kosmetyków trzyma się tych wytycznych.

Kompozycja zapachowa również może być dodana do kosmetyku w ilości większej niż 1% np. 1,5% czy 2%, wówczas wszystko, co za nią wymienione będzie zawarte w produkcie w ilości mniejszej niż 2% ale nie w ilości śladowej. Interpretacja ilościowa składu INCI jest orientacyjna i nie jest łatwa.

INCI bywa nazywane "składem jakościowym", jego celem jest pokazanie substancji zawartych w recepturze, a nie ich dokładnych ilości, bo wówczas każdy z nas miałby recepturę, a receptura jest tajemnicą i własnością jej autora.

Tak więc, nie piszmy, że to co za parfum jest be, złe i praktycznie tego nie ma. Jeśli znacie jakieś publikacje naukowe, w których jest napisane, że po PARFUM są wyłącznie substancje w ilościach śladowych, to dajcie znać. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...