Czy można stworzyć tęczę w probówce? A i owszem :) Zapraszam na mini eksperyment z Funiversity - FUN bow.
W opakowaniu FUN bow znajdziemy:
- 10 g kryształków hydrożelowych
- 3 barwniki spożywcze w pastylkach
- plastikową probówkę
- instrukcję
- 10 g kryształków hydrożelowych
- 3 barwniki spożywcze w pastylkach
- plastikową probówkę
- instrukcję
Eksperyment nie jest trudny i spokojnie pod naszym nadzorem wykona go kilkulatek.
1) Trzy szklanki napełniliśmy wodą o temperaturze pokojowej (ok. 125 ml).
2) Do każdej szklanki dodaliśmy barwnik ( czerwony, żółty i niebieski).
3) Kryształki hydrożelowe podzieliliśmy mniej więcej na trzy części i dodaliśmy do kolorowych roztworów. Nasz hydrożel dosłownie "wypijał" roztwory i powstało "coś" w rodzaju galaretki.
4) Następnie poukładaliśmy naszą galaretkę warstwami w probówce, powtarzając pierwszy kolor, (czyli czerwony, żółty, niebieski, czerwony).
Powstało naprawdę dużo hydrożelowego produktu. My wykorzystaliśmy również probówkę z poprzedniego doświadczenia, bo do jednej by cała galaretka się nie zmieściła. Zostało jeszcze trochę w szklance, wysuszymy i wykorzystamy kryształki do kolejnej zabawy.
Ha, ale to jeszcze nie koniec, a właściwie dopiero początek. Teraz najważniejsza część eksperymentu - tworzenie wspomnianej tęczy. Z trzech podstawowych kolorów powstaną trzy dodatkowe kolory. Kolorowa woda z kryształków zaczyna się ze sobą mieszać tworząc nowe kolory między warstwami. Bardzo fajnie można wytłumaczyć maluchowi, jak powstają barwy. Po około 24 godzinach u nas zaobserwowaliśmy oprócz wyjściowych kolorów - kolory pochodne, pomarańczowy (zmieszanie czerwonego + żółtego), zielony ( zmieszanie żółtego + niebieskiego) oraz fioletowy ( zmieszanie niebieskiego + czerwonego). Dzieci dowiedzą się również, jak powstaje prawdziwa tęcza, czym jest absorpcja, superabsorbenty, hydrożele, czy wchłanianie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz