czwartek, 6 kwietnia 2017

Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych

Poprawna wymowa jest bardzo ważna. Staram się wykorzystywać literaturę dziecięcą do trenowania języka mojego przedszkolaka. W naszych ćwiczeniach bardzo pomocna okazała się książka wydawnictwa Wilga "Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych". 


Wydawnictwo: Wilga
Autor: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Seria: STO wierszyków
Objętość: 112 stron
Oprawa: twarda
Format: 185 x 225 mm
Cena: 34,99 zł 

Na rozgrzewkę autorzy proponują nam gimnastykę narządów artykulacyjnych, potocznie nazywaną gimnastyką buzi i języka. Krótkie wierszyki przedstawiają ćwiczenia języka, policzków, warg oraz żuchwy.

Książka podzielona jest na sześć części. Głoski i złączenia słów zawierające szumiące "sz", "cz", "ż", "dż" stanowią często problem dla dzieci i właśnie tym głoskom poświęcona jest pierwsza część książeczki. Druga skupia się na ćwiczeniu słownictwa z głoskami szumiącymi w sąsiedztwie głosek syczących ("s", "z", "c", "dz"). Trzecia część zawiera wierszyki z głoską "r", która jest bardzo trudna dla maluchów. W czwartej ćwiczymy prawidłową wymowę samogłosek nosowych "ą" i "ę". Piąta część to zbiór kilkunastu wierszyków poświęconych wymowie rzadko występujących głosek (np. podwojonych głosek). Szósta wypełniona jest łamańcami językowymi.

Wierszyki nie tylko świetnie spiszą się przy ćwiczeniu dykcji, ale również poszerzą słownictwo najmłodszych. Przeczytamy m.in. o Szczepanie na szczudłach, Januszku łakomczuszku, chorym żbiku, głodnym zającu, krnąbrnym ośle, wronie na wrotkach, czy czkawce kaczki. Poszczególne rymowanki są bardzo ciekawe, pełne humoru i czyta się je z prawdziwą przyjemnością. Pod każdym wierszykiem znajdują się pytania do najmłodszych oraz wskazówki na co rodzic powinien zwrócić uwagę.

Nie sposób nie wspomnieć o pięknym wydaniu książki. Przede wszystkim jest wesoło i kolorowo. Niebanalne ilustracje autorstwa Karoliny Dziewy przyciągają wzrok. 

Zabawne, krótkie wierszyki państwa Szwajkowskich to doskonały sposób na ćwiczenie języka . Nie zapominajmy też, że wspólne czytanie z dziećmi to świetna zabawa i miłe spędzanie czasu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...